مدیر موج سوم

مدیر موج سوم

مدیر موج سوم مرکز دانلود مطالب آموزشی و موفقیت تولید کتابهای روشهای موفقیت سریع تولید مجموعه کتابهای تبدیل اندیشه به ثروت در سریعترین زمان با کمترین امکانات آموزش زبان follow me

اگر به یک وب سایت یا فروشگاه رایگان با فضای نامحدود و امکانات فراوان نیاز دارید بی درنگ دکمه زیر را کلیک نمایید.

ایجاد وب سایت یا
فروشگاه حرفه ای رایگان

کتاب صوتی کاخ فرصتها

کتاب صوتی پدر یک دقیقه ای

کتاب صوتی جادوی فکر بزرگ

کتاب صوتی آیین زندگی مردان موثر

خارق العاده ترین مجموعه موفقیت با عنوان دو حرف تا بزرگی بصورت صوتی

بهترین تکنیک‌ها و راه‌های افزایش فالور در اینستاگرام

درمان تصلب عروق و بازکردن رگهای قلب

باقاتل چربی شکم!به جنگ چاقی بروید

درمان 80 درصد بیماریها بادرمان و پاکسازی کبد

کتاب صوتی بی نظیر زندگی عاقلانه ازآلبرت الیس

کتاب صوتی بی نظیر زندگی عاقلانه ازآلبرت الیس

كتاب صوتي توانائيهاي نهاني در آدمي

آموزش صوتی روانشناسی تنبلی

درمان قطعی سنگ کیسه صفرابدون جراحی

کتاب بی نظیر کنزالذهب(کنزالیهود؛کنزالخواص)

کتاب صوتی تو همانی که می اندیشی

آموزش 0 تا100تلگرام

صوتی خداحافظ ناامیدی؛سلام زندگی

کتاب صوتی بی نظیر سنگ فرش هر خیابان از طلاست

تقویت بی نظیر تقویت حافظه در مدت 18روز

معجزه ؛7کیلو لاغری در یک هفته

راه حل قطعی بوی بد در محیط خانه و کار

چگونه در بازاریابی سوپراستارشوید

چگونه توسط وردپرس سیستم وبلاگ‌دهی بسازیم؟

معجزه دمنوش های شفا بخش

معجزه سپاسگذاری

درمان قطعی کبدچرب باطب و داروهای سنتی

کتاب صوتی وبینظیرستاره بازاریابی شبکه ای شوید

کتاب صوتی چه کسی پنیرمرا برد

کتاب صوتی حکایت دولت و فرزانگی

نسخه درمان قطعی سردرد میکرن

کتاب صوتی آییین دوست یابی

کتاب صوتی جادوی جهت دار کردن زندگی

اصول طلایی ارتباطات بصورت صوتی

آموزش های کلیدی فن بیان

کتاب صوتی وpdfآیین زندگی دیل کارنگی

درمان قطعی بواسیر بدون جراحی

کتاب صوتی شفای زندگی اثرلوئیزال هی

کتاب صوتی چهار اثر از فلورانس اسکاول شین

کتاب صوتی فرشته درون

کتاب صوتی بیندیشید و ثروتمندشوید

کتاب صوتی سوال هاي درست اثر دبي فورد

کتاب صوتی پدرپولدار-پدرفقیر- رابرت کیوساکی

درمان قطعی دیسک کمر-100% درمان

ترفندهای بازاریابی برای موفقیت 100%مشا ورین مسکن

با اجرای این آموزشها،بافقر و نداری خداحافظی کنید

جادوی اندیشه برتر

کتاب صوتی قورباغه را قورت بده

چگونه با راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی ماهیانه درآمدی بالای 5میلیون داشته باشیم

راهکارهاواصول طلایی موفقیت و کامیابی2

اصول طلایی موفقیت و کامیابی1

تاثیرغذا در جسم و روح انسان بصورت صوتی

تاثیرغذا در جسم و روح انسان بصورت صوتی

تاثیرغذا در جسم و روح انسان بصورت صوتی

آموزش تخته نردبا4 تاس

آموزش مکالمه ویدئویی انگلیسی follow me در60 جلسه

آموزش مکالمه ویدئویی انگلیسی follow me در60 جلسه

آموزش مکالمه ویدئویی انگلیسی follow me در60 جلسه

آموزش مکالمه ویدئویی انگلیسی follow me در60 جلسه

آهنگ های آرام بخش بی کلام بسوی آرامش روح و روان

آموزش میکس صدا به ساده ترین روش ممکن باaudition

آموزش میکس صدا به ساده ترین روش ممکن باaudition

کتاب تبدیل اندیشه های طلایی به ثروت

داستانهای طلایی موفقیت و انگیزشی 2

آیاعلاقمندیدمشکلات مالی خود را برای همیشه درسریعترین زمان ممکن ازبین ببرید ویژه سال 96

121داستان طلایی انگیزشی وبی نظیرموفقیت

بسته دانلودی آلزایمر کیلو چند؟

تنظیم قراردادهای مختلف

تنظیم قراردادهای مختلف کاری

آمار سایت

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 7
  • بازدید دیروز : 145
  • بازدید کل : 303091

یادگیری الکترونیکی


یادگیری الکترونیکی

 

یادگیری الکترونیکی

با آنکه کلمه‌ی e-learning یا یادگیری الکترونیکی در سال‌های اخیر بسیار استفاده شده، خیلی‌ها هنوز درست نمی‌دانند که مفهوم واقعی آن چیست و چطور می‌تواند به آنها کمک کند که در زندگی حرفه‌ای و شخصی خود به موفقیت برسند.

در این سلسله مطالب کوتاه، قصد داریم به مفهوم e-learning، تاریخچهٔ آن، مزایا و دغدغه‌های مربوط به آن، و یادگیری از این طریق نگاه کوتاهی داشته باشیم.

یادگیری الکترونیکی چیست؟

در زمینه‌ی آموزش و یادگیری، مدلی سنتی برای قرن‌ها وجود داشته است که در آن کلاسی بوده و دانش‌آموزانی و معلمی که راهنمای آنان بوده است. حضور فیزیکی یک امر بدیهی بود، و شکل‌های دیگر آموزش مورد شک و تردید بودند. بعد رایانه از راه رسید و چشم‌انداز یادگیری و آموزش را زیر و رو کرد.

ای‌لرنینگ یا یادگیری الکترونیکی در واقع ابزار یا سیستمی آموزشی بر پایهٔ کامپیوتر است که به ما اجازه می‌دهد در هر جایی و هر زمانی، یاد بگیریم. یادگیری الکترونیکی امروز بیشتر از طریق اینترنت عرضه می‌شود، ولی در گذشته روی ترکیبی از شیوه‌های مبتنی بر کامپیوتر مثل سی‌دی بود.

فناوری چنان پیشرفت کرده است که با استفاده از ابزارهایی که حس کلاس درس را شبیه‌سازی می‌کنند، شکاف جغرافیایی از میان برداشته شده است. با یادگیری الکترونیک می‌توانیم مطالب را در انواع قالب‌ها مثل ویدیو، اسلاید، فایل‌های ورد و پی‌دی‌اف در هر جایی عرضه کنیم.

برگزاری وبینار (کلاس‌های زندهٔ آنلاین) و ارتباط با اساتید از طریق گپ و انجمن‌های گفتگو هم از گزینه‌هایی است که کاربران می‌توانند از آن برخوردار باشند. سیستم‌های ای‌لرنینگ (یا به عبارت دیگر، LMS یا سیستم‌های مدیریت یادگیری) و شیوه‌هایش تنوع انبوهی دارند. فرایندهای مختلفی را می‌توان خودکار کرد، مثل ارائهٔ محتوا و ثبت‌نام دانشجویان در دوره‌ها. یادگیری الکترونیکی به دانشجویان این امکان را می‌دهد که یادگیری را با زندگی خودشان سازگار کنند، و حتی پرمشغله‌ترین فرد هم می‌تواند در کارش پیشرفت کند و مهارت‌های جدید کسب نماید.

با ظهور اینترنت تحولات زیادی در آموزش رخ داده است. امروزه یادگیرندگان در استفاده از گوشی‌های هوشمند، پیام‌دهی، و استفاده از اینترنت مهارت پیدا کرده‌اند و شرکت در یک دورهٔ آموزشی آنلاین برایشان کار راحتی است. همچنین می‌توانند در گروه‌ها و انجمن‌ها شرکت کنند و با دیگر علاقمندان ارتباط داشته باشند.

در دنیای پرسرعت یادگیری الکترونیکی، فناوری‌های موجود برای تولید دوره‌های جذاب همواره در حال تغییر و تحول است، و دوره‌ها باید مرتباً به‌روز شوند تا آخرین اطلاعات را به جویندهٔ دانش ارائه کنند. اهمیت این موضوع در صنعت و تجارت بیشتر هم می‌شود، و برای همین است که بسیاری از کسب‌وکارها از طریق یادگیری الکترونیکی به کارکنان خود آموزش ارائه می‌دهند. هزینهٔ پایین و انعطاف مکانی و زمانی هم از دیگر نکات جذاب این شیوه است. حالا کارکنان می‌توانند خیلی راحت دانش کاری و مجموعهٔ مهارت‌های خود را گسترش دهند.

مزایا و معایب یادگیری آنلاین

بدون مرز، بدون محدودیت

در کنار محدودیت‌های مکانی، زمان هم یکی از مسائل مهمی است که هم دانشجو و هم مدرس با آن درگیر هستند. در آموزش رو در رو، فقط دانشجوهایی که توانایی حضور در آن محدودهٔ جغرافیایی را دارند قادر هستند در مکان یادگیری حاضر شوند، و زمان هم جمعیت حاضرین را محدود به کسانی می‌کند که وقت خاصی را آزاد هستند. ولی در یادگیری الکترونیکی دیگر نیازی به برنامه‌ریزی مکانی و زمانی برای حضور افراد مختلف نیست.

جذابیت بیشتر

اگر طراحی یک دوره تعاملی و مفرح باشد، به کمک چندرسانه‌ای یا شیوه‌های جدیدتر مثل بازی‌پردازی (gamification)، نه فقط فاکتور درگیرسازی را بالا می‌برد، بلکه طول عمر مطلب و دوره را هم افزایش می‌دهد.

به صرفه

این هم برای مدرس و هم دانشجو صدق می‌کند؛ هر نقشی که در این بده‌بستان داشته باشیم باز هم احتمالا مجبوریم در نقطه‌ای برای تهیهٔ نسخه‌های جدیدتر کتاب‌ها برای مدرسه و دانشگاه، هزینهٔ زیادی بکنیم. ولی برخلاف کتاب که بعد از مدتی منسوخ می‌شود، در یادگیری الکترونیکی نیازی به تهیهٔ مستمر آخرین نسخه نیست.

دغدغه‌های مرتبط با یادگیری الکترونیکی

با وجود تمامی مزایای یادگیری الکترونیکی، نمی‌شود منکر شد که کاستی‌هایی هم دارد. مهارت‌های عملی از جمله چیزهایی هستند که در دوره‌های آنلاین به سختی می‌شود کسب کرد. مثلا برای نجاری می‌شود اطلاعات ارائه داد، ویدیو ضبط کرد و توضیح داد، ولی نهایتاً تجربه‌ٔکار دستی با چوب چیز دیگری است. برای همین یادگیری الکترونیک و آنلاین برای مهارت‌های غیرفیزیکی و به‌خصوص مهارت‌های نرم‌افزاری و مرتبط با کامپیوتر خیلی موثرتر است.

انزوا

اگرچه یادگیری الکترونیکی راحت و منعطف است و از راه دور و در هر زمانی هم می‌شود به آن دسترسی داشت، ولی ممکن است یادگیرنده احساس انزوا کند. اما با فناوری‌های ارتباطی امروز، با ایجاد انجمن‌ها و اتاق‌های گفتگو و بحث و تبادل نظر، نه تنها حس انزوا از بین می‌رود که فرد می‌تواند به راحتی فارغ از محدودیت مکان و زمان با دیگرانی که به موضوع مورد نظر علاقمند یا مرتبط هستند بحث و تبادل نظر کند و بیشتر یاد بگیرد.

p>

<!--StartFragment

آیا می‌توانیم آنلاین یاد بگیریم؟

یکی از قدیمی‌ترین بحث‌ها در زمینهٔ آموزش همیشه این بوده که آیا واقعا می‌توانیم از یادگیری الکترونیک چیزی یاد بگیریم؟ آیا به عنوان انسان این قابلیت را داریم که به این شیوه اطلاعات را جذب کنیم، و آیا واقعا می‌توانیم از یادگیری مجازی مهارت‌ها و دانش جدید کسب کنیم؟ شک و تردید حرف کسانی که می‌گویند کامپیوتر باعث حواس‌پرتی و تنبلی در کار می‌شود قابل درک است، با این حال باید کمی عمیق‌تر شویم و روی دیگر سکه را ببینیم، و مزیت‌های یکتای یادگیری آنلاین را درک کنیم.

این یک حقیقت است که ما آدم‌ها همه به یک شکل نسبت به روش‌های مختلف واکنش نشان نمی‌دهیم – بعضی‌ها با دیدن یاد می‌گیرند و بعضی‌ها با تکرار یا نوشتن یاد می‌گیرند؛ بعضی‌ها ترجیح می‌دهند با خودآموزی یاد بگیرند، و کسان دیگری باید در طول راه یک راهنما داشته باشند؛ بعضی‌ها برونگرا هستند و خیلی راحت جلوی دیگران صحبت می‌کنند، در حالی که بعضی‌های دیگر درونگرا هستند و از ارتباط باز با دیگران در کلاس درس معذب می‌شوند. یادگیری آنلاین این نیازهای مختلف را با ابزارهای مختلفی پاسخ می‌دهد. مثلا در یادگیری آنلاین محتوای صوتی‌تصویری یا آزمون‌های تعاملی ارائه می‌شود که برای دانشجویان جوان‌تر، جذاب‌تر از کتاب به مفهوم سنتی آن است. همچنین در یادگیری الکترونیکی مردم می‌توانند از طریق ایمیل یا گپ و انجمن با هم در ارتباط باشند، که حتی برای افراد درونگرا هم راحت و پذیرفتنی است.

در یادگیری الکترونیکی، در مقایسه با یادگیری سنتی، زمان لازم برای یافتن اطلاعات به شدت کاهش می‌یابد. همین‌طور دسترسی آنلاین به منابع، پایگاه‌های داده، گاهنامه‌ها و ژورنال‌ها و دیگر مطالب و مواد آموزشی بسیار راحت است، که خارج از اینترنت معمولا برای دسترسی به آنها باید به کتابخانه مراجعه کرد. اگر دانشجویی در درک نکته‌ای مشکل داشته باشد، خیلی راحت می‌تواند به کمک محتوای کمکی و نامحدود و اغلب رایگان موجود روی اینترنت مشکلش را برطرف کند. همین خصوصیات است که زمانی که باید صرف یادگیری شود را بسیار کاهش می‌دهد. البته خود این جستجو به دنبال اطلاعات هم می‌تواند بخشی از فرایند یادگیری باشد، اما در دنیای پرسرعت امروز، صرفه‌جویی در وقت مزیت بسیار ارزشمندی است.

یادگیری آنلاین در عمل

دانشگاه‌ها همین حالا هم به استقبال یادگیری الکترونیکی رفته‌اند تا محتوا را در سراسر جهان در اختیار دانشجویان قرار دهند، حتی به رایگان. در دورانی که دانشگاه‌ها تحت فشارند تا آموزش بهتری ارائه دهند، ترکیب فناوری با آموزش، گام مهمی در جهت رسیدن به محصولی نهایی است که به موسسهٔ آموزشی قدرت ببخشد، آن را متمایز کند، و باعث رشد پایگاه دانشجویانش در سراسر جهان شود. هاروارد و ام.آی.تی دو تا از معروف‌ترین دانشگاه‌های جهان هستند که برنامه‌هایی با تمرکز روی ارائهٔ کلاس‌های آنلاین به‌طور رایگان راه‌اندازی کرده‌اند. هاروارد کلاس‌هایش را ضبط کرده و آنلاین می‌کند، و در نتیجه حتی بدنه‌ی دانشجویان خودش هم می‌توانند وقتی که کلاسی را از دست داده‌اند یا نفهمیده‌اند، دوباره آن را مرور کنند.

وبسایت Coursera مرکزی برای دانشگاه‌هایی است که می‌خواهند روی این بستر دست به ارائهٔ کلاس‌های آنلاین رایگان بزنند. همین حالا برخی شرکت‌ها و سازمان‌ها در سراسر جهان، مدارک پایان دوره‌ی کورسرا را معتبر می‌شمارند، انگار که در دانشگاه اصلی گذرانده شده باشد. محتوا اساساً همان است، و تنها رسانه است که تغییر کرده.

سرویس‌های دیگری هم هستند که به شکل‌های دیگری یادگیری الکترونیکی ارائه می‌دهند، مثل سایت‌های Udemy و Tutsplus که محتوا را خود تولید نمی‌کنند و بستری برای اشتراک دانش به صورت دوره‌های ویدیویی هستند، و در ایران نیز سایت‌هایی از جمله فرانش همین کار را می‌کنند.

بهترین روش‌های یادگیری آنلاین

یادگیری آنلاین مزایای متعددی دارد. با این حال، دانشی که دانشجو از این طریق کسب می‌کند نه فقط به خود محتوای ارائه شده، که به روش‌های مورد استفاده برای ارائهٔ این اطلاعات هم بستگی دارد. چند تا از بهترین روش‌های یادگیری آنلاین که به تسهیل فرایند یادگیری الکترونیک کمک می‌کند، در اینجا آمده است:

جامعه‌ٔ حمایتگر

مدرس‌ها و نظام یادگیری الکترونیکی باید مشوق آن باشد که دانشجویان آنلاین حس کنند عضوی از یک جامعه هستند. این کار کمک می‌کند که دانشجویان با یکدیگر و با مدرس، و همین‌طور با منابع ارائه‌شده تعامل داشته باشند، و تجربه‌ی آموزشی موثرتری شکل بگیرد.

انتظارات شفاف

دانشجویان باید دقیقا بدانند که از آموزش‌های دوره یا کلاس آنلاین چه چیزی کسب می‌کنند، و هر دو طرف ماجرا باید روش مورد ترجیح برای ارتباط و انتقال هستهٔ برنامه‌ی آموزشی را بشناسند. همین‌طور بهتر است که انتظارات شفافی از زمان لازم برای تکمیل هر آموزش یا دوره وجود داشته باشد.

فعالیت‌های همزمان و ناهمزمان

مهم است که فعالیت‌هایی تعاملی در کار گنجانده شود، و همینطور فعالیت‌هایی که دانشجو را به تحقیق و تفکر عمیق در یک موضوع وادار کند. به لطف اینترنت حالا دانشجویان می‌توانند در دوره‌های زندهٔ مجازی شرکت کنند، و همین‌طور کارهای آفلاینی را انجام دهند که در موضوع و زمینهٔ مورد نظر، مهارت لازم را کسب کنند.

استفاده‌ی موثر از منابع موجود

برای اینکه بیشترین بهره را از تجربهٔ یادگیری آنلاین ببریم، هم مدرس و هم دانشجو باید از مزایای حجم انبوه منابعی که آنلاین در دسترس است، بهره بگیرند. عملاً صدها سرویس آنلاین وجود دارد که دسترسی به اطلاعات فراهم می‌آورند، که ویکی‌پدیا برجسته‌ترین مورد آن است. مدرس‌ها باید از فرصت تقویت محتوایشان به کمک محتوای آنلاین استفاده کنند، و یا دانشجویان را به منابع اضافی روی وب هدایت کنند.

p><!--EndFragment <!--StartFragment-->

یادگیری الکترونیکی ماندنی است. با رشد مالکیت دستگاه‌های کامپیوتری در سراسر دنیا، یادگیری الکترونیکی به‌طور مداوم معقول‌تر و دردسترس‌تر می‌شود. ارتباط اینترنتِ پرسرعت رشد می‌کند، و همراه آن، فرصت‌ برای روش‌های آموزش چندرسانه‌ای بیشتر می‌شود. با بهبود چشمگیر شبکه‌های همراه در سال‌های اخیر و افزایش ارتباطات از راه دور، حالا آموزش الکترونیکی می‌تواند بر موج گوشی‌های هوشمند و دیگر دستگاه‌های همراه سوار شود.

در سالی که گذشت، MOOCها (دوره‌های آنلاین بزرگ و آزاد) قدرتمند ماندند، Tin Can API بیشتر جای خود را باز کرد، و بستره‌های جدیدی (مثل وردپرس) برای ایجاد دوره‌های آنلاین مورد استفاده قرار گرفتند. ترندهای مختلفی در یادگیری الکترونیکی هست که به ما درکی از آینده‌ی یادگیری الکترونیکی و ابزارهای یادگیری می‌دهد:

1. یادگیری مبتنی بر ابر (Cloud-based) عادی خواهد شد

تقاضای روز افزونی برای آموزش باکیفیت، ارزان‌قیمت و در دسترس وجود دارد. امروز یادگیری حرفه‌ای و آموزش در کسب‌وکارها از آموزش‌های پرهزینه‌ی فردی به سمت برنامه‌های یادگیری الکترونیکی می‌چرخد. در سال‌های آینده، مقاومت در برابر یادگیری آنلاین محو می‌شود و روال آموزشی شرکت‌ها به روی فناوری ابری می‌رود.

2. دستگاه‌های شخصی توقف‌ناپذیرند

روند BYOD یا «آوردن دستگاه‌های شخصی» به محل کار و فعالیت، رو به رشد است. مردم روز به روز بیشتر با وسایل شخصی خودشان به سر کار و مدرسه و دانشگاه می‌روند، و این روندی است که تاثیر زیادی بر یادگیری الکترونیکی خواهد گذاشت.

3. وجود موک‌ها (MOOCs) فرصت با ارزشی است

موک‌ها هنوز در مراحل اولیه‌ی خود هستند، و هنوز دارند امتحان پس می‌دهند. ولی هیجان زیادی پیرامون این روند ایجاد شده، و Coursera مشخصا پیشگام این حوزه است. سرمایه‌گذاران هم به این حوزه علاقه‌ی زیادی نشان داده‌اند. کورسرا به تنهایی در چهار دور جذب سرمایه مبلغ 85 میلیون دلار جذب کرده است. با افزایش انتظار کاربران و سرمایه‌گذاران از بستره‌های موک، این حوزه ناگزیر در سال‌های آینده رشد زیادی خواهد کرد.
دوره‌های واقعا تعاملی در پیشرفت و رشد دوره‌های آنلاین نقش مهمی خواهد داشت. حرکت Codeacademy در این میان نمونه‌ی قابل توجهی است.

4. یادگیری غیررسمی بیشتر می‌شود

حالا که ابزار رسانه‌های اجتماعی دردسترس‌تر است، مردم بیشتر به سمت یادگیری غیررسمی می‌روند. کاربرها در آینده بیش از پیش به دنبال منابع یادگیری آزاد و موجود بر روی وب مثل پادکست، ویدیو، وبلاگ، و هر چیز دیگر خواهند رفت.

5. ویدیوی آنلاین حتی محبوب‌تر از قبل می‌شود

استفاده از یادگیری ویدیویی به‌خصوص در محل کار بیشتر می‌شود. یادگیرنده آن را بیشتر می‌پسندد، و تولیدش از هر زمان دیگری راحت‌تر شده است. بیشتر فرد را درگیر خود می‌کند، منعطف‌تر است، و حس شخصی‌تری دارد. و همین‌طور می‌تواند برای یادگیری تعاملی استفاده شود یا در کنار قالب‌های دیگر مثل مقالات وب، وبلاگ، و پی‌دی‌اف قرار بگیرد.

6. اوج‌گیری یادگیری با وسایل همراه

یادگیری با همراه چند سالی است وارد جریان‌اصلی شده، اما هنوز به اوج خودش نرسیده است. اما در 2015 احتمالا این روند اوج خواهد گرفت. برای این مسئله دلایل مختلفی هست، اما دلیل اصلی آن پیشرفت فناوری (گوشی‌های هوشمند و تبلت) و جا افتادن Tin Can API خواهد بود.
مردم برای کارهایی که قبلا با کامپیوتر انجام می‌دادند، بیشتر به سمت همراه خواهند رفت. منطقی است که یادگیری الکترونیکی هم به این سمت برود. این به آن معنی نیست که یادگیری الکترونیکی سنتی جایگاهش را از دست خواهد داد، بلکه اهمیت سازگاری صفحات وب با بسترهای مختلف و توسعه‌ی اپ را بیشتر می‌کند.

7. دانشگاه‌های بزرگ به سراغ برنامه‌های تحصیل آنلاین می‌روند

در ایالات متحده دیگر دیدن آگهی‌های تلویزیونی درباره‌ی کسب آنلاین یک مدرک تحصیلی عادی شده است. در سالی که گذشت هم تعداد دانشگاه‌هایی که به این سمت آمده‌اند بیشتر شد. دانشگاه‌های بزرگ هنوز بیرون گود ایستاده‌اند و تماشا می‌کنند که نتیجه‌ی کار دانشگاه‌های کوچکی که وارد این کار شده‌اند چه می‌شود (که قطعا خوب خواهد بود). در 2015 احتمالا نام‌های بزرگتری وارد این عرصه خواهند شد.

8. خرد یادگیری

خرد یادگیری روی طراحی فعالیت‌های یادگیری از طریق خرده‌گام‌هایی در محیط رسانه‌ی دیجیتال تمرکز می‌کند، که همین امروز هم برای دانشمردان یک واقعیت روزمره است. این فعالیت‌ها در روتین روزمره‌ی یادگیرنده جای می‌گیرند. برخلاف یادگیری الکترونیکی «سنتی»، خرد یادگیری از بار شناختی روی ذهن یادگیرنده کم می‌کند.

خرد یادگیری تحول مهمی است که نیاز به جلسات یادگیری تفکیک‌شده را برطرف می‌کند، و فرایند یادگیری در فعالیت‌های روزمره‌ی یادگیرنده حل می‌شود. و همین‌طور برای وسایل همراه که آموزش‌های طولانی برایشان سنگین است، ایده‌آل خواهد بود.

9. بازیگون‌سازی

بازیگون‌سازی یعنی استفاده از تفکر و سازوکار بازی در زمینه‌ی غیربازی تا باعث درگیر شدن کاربر و حل مسئله شود.

آینده‌ی دور: یادگیری خودکار

در یک از صحنه‌های معروف فیلم ماتریکس، نئو روی یک صندلی پیشرفته دراز می‌کشد و مشتی الکترود به او وصل می‌شود، و یک برنامه‌ی تعلیم هنرهای رزمی در مغزش دانلود می‌شود. بعد چشمانش را باز می‌کند و جمله‌ای می‌گوید که خوره‌های فناوری عاشقش هستند: «من کونگ‌فو بلدم.»
این نوع یادگیری خودکار شاید امروز برای بعضی از ما کمی ترسناک باشد، اما آینده‌ای است که به سوی آن خواهیم رفت.

 

  انتشار : ۲۹ دی ۱۳۹۶               تعداد بازدید : 399

دیدگاه های کاربران (0)

تهران-سعادت اباد خ مجد

به سایت مدیر موج سوم با امکانات دانلودی بی نظیرآن خوش آمدید

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما